Gaišs
Melnbalts
Mazs
Normāls
Liels
    EN
  • Par mums
  • Gada pārskati
  • Aktualitātes
  • Darba iespējas
  • Kontakti

SAB aicina politiķus un ekspertus detalizēti un kritiski vērtēt projektus, kuros plāno piedalīties


Kremļa ietekmes pasākumi bieži tiek veidoti bez acīmredzamas un viegli identificējamas saiknes ar Krieviju. Šī iezīme ir attiecināma arī uz Krievijas prezidentam V. Putinam pietuvinātā oligarha Jevgēņija Prigožina finansētu un koordinētu organizāciju tīklu, kas izvērsis darbību vairākos pasaules reģionos, arī Eiropā. J. Prigožina tīklā esošās ietekmes aģentu organizācijas galvenokārt imitē politisku un ekonomisku domnīcu vai konsultāciju uzņēmumu darbību, nereti to priekšplānā tiek izvirzīti ārvalstu pilsoņi. Eiropā šo J. Prigožina organizāciju uzdevums visbiežāk ir Krievijas interesēm atbilstošas informācijas izplatīšana un lēmumu ietekmēšana, kā arī kontaktpersonu tīkla veidošana, ko varētu izmantot sarežģītāku ietekmes pasākumu īstenošanai.

Pēc šādiem principiem darbojas arī Lielbritānijā reģistrētā kompānija “Admis Consultancy” un Vācijas Ekonomikas attīstības un ārējās tirdzniecības federālā asociācija, kas šī gada janvārī organizēja virtuālu Baltijas valstu, Polijas un Vācijas ekspertu diskusiju par dažādiem Baltijas jūras reģiona jautājumiem. Pieskaņojoties diskusijai, tika veikta arī šo valstu ekspertu aptauja-anketēšana, kas ļāva iegūt informāciju par politiķu, amatpersonu, uzņēmēju un nevalstisko organizāciju pārstāvju viedokli, kā arī šo personu kontaktinformāciju. Gan virtuālās diskusijas, gan vēlāk “Admis Consultancy” publicētais ziņojums ir veidots šķietami neitrāli un tikai atsevišķos aspektos parādās to rīkotāju iestrādātas teju nemanāmas atsauces uz Krievijas interesēm un vēstījumiem. Šī un citu līdzīgu pasākumu dalībniekiem visbiežāk nerodas aizdomas, ka viņi tikuši iesaistīti labi maskētos Krievijas ietekmes pasākumos.

SAB vērš uzmanību, ka arī Latvijas politiķi un amatpersonas, uzņēmēju un nevalstisku organizāciju pārstāvji, visdažādāko jomu eksperti var būt gan Krievijas ietekmes pasākumu, gan Krievijas izlūkdienestu fokusā. SAB savas kompetences ietvaros veic pasākumus šo risku mazināšanai, tajā skaitā atsevišķos gadījumos veic individuālas pārrunas un konsultācijas. Vienlaikus SAB aicina politiķus un ekspertus pēc iespējas detalizētāk izvērtēt projektus, kuros plāno piedalīties. Piemēram, ar piesardzību vērtējami pasākumi, kur par organizatoru publiski pieejamās informācijas ir maz, vai arī nav atrodamas ziņas par citiem organizatora īstenotiem projektiem.

Aktualitātes


04.

06.2025.

Krievijas propagandas temperatūra kā valsts…

Jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas Latvija ir…

03.

06.2025.

SAB aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību…

Pēdējo gadu ģeopolitiskajā situācijā Krievijas, kā arī citu…

11.

04.2025.

30 gadi valsts drošības sardzē

Egils Zviedris Satversmes aizsardzības biroja direktors Šī…

17.

02.2025.

Krievija mērķtiecīgi pilnveido spējas…

Šī gada 17. februārī Satversmes aizsardzības birojs (SAB)…

Visi jaunumi

SAB uzdevumi


Izlūkošana

Apsteidzošas informācijas iegūšana par ārvalstu institūciju vai personu pret Latvijas valsts interesēm vērstām darbībām.

Lasīt vairāk »

Pretizlūkošana

Latvijai nedraudzīgo izlūkošanas un drošības dienestu Latvijā izvērsto aktivitāšu neitralizēšana.

Lasīt vairāk »

Valsts noslēpuma aizsardzība

Speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam izsniegšana. ES un NATO klasificētās informācijas aizsardzība.

Lasīt vairāk »

Satversmes aizsardzības birojs

Satversmes aizsardzības birojs

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ir Latvijas valsts drošības iestāde. SAB galvenie uzdevumi ir izlūkošana, pretizlūkošana un valsts noslēpuma aizsardzība

Adrese:

Straumes iela 1, Rīga, LV-1013

E-pasts:

pasts@sab.gov.lv

Tālrunis:

+371-67025407

Presei:

prese@sab.gov.lv

© Latvijas Republikas Satversmes aizsardzības birojs 2025